Hünerli Çocuklar / 4 Nisan 2014 / Mert ÇAKIR


Hünerli Çocuklar / Seçim sürecinde gözden kaçırdığımız bir ayrıntı

Geçtiğimiz yerel seçim fırtınası esnasında gözden kaçırdığımız çok şey oldu. Bunlardan biri de yine aynı kapsamda İzmir CHP seçim bürosu önünde vakit geçiren bazı bağımlı çocuklardı. Bütün seçim sürecinde seçim bürosunun önünde vakitlerini geçirmiş. seçim bürosundaki insanlar da onlara ilgi göstermiş yiyecek ve giyecek gibi yardımlarda bulunmuşlar. Çocuklarda orayı sahiplenmiş, hatta seçim sonrası tedavi edilmeye bile ikna edilmişler. Tedavi olma sözünü aldıkları için seçim bürosundaki insanlar ellerinden geldiği kadar kokladıkları maddeyle ilişkilerini kesmeye çalışsada pek mümkün olmadığı için, onlarda rahat rahat maddelerini koklayabiliyordu.

Herkesin ilk görüşte ürküp, irkildiği çocuklar, kısa süre sonra sempatilerini kazanıyordu. Kontrollü olmaları herkesi şaşırtıyordu, içlerinden biri yanlış anlamaya müsait bir davranışta bulunduklarında hemen birbirlerini uyarıyorlardı. Kendilerinden başka kimseye zararları yoktu. Polis sürekli “şikayet var” deyip çocukları şiddet girişimiyle gözaltına almaya çalışsada seçim bürosu önündeki kitle çocukları polise teslim etmiyordu. İzmirin göbeğinde trajik ama umut verici bir durumdu bu. Çocukların seçimle ilişkisi ise açılan sandık sonuçlarının sevincine “abi maçı kazandık” diye sevinmeleriydi.   Hepsinin ortak yanı ailelerinin olmaması ve benzeri bir sürü trajik durum. Ötekileşmedikleri durumda nekadar uyum içinde olabildiklerini görebiliyoduk. En büyük üzüntüleri seçim sürecindeki kalabalığın yok olması ve seçimden sonra tekrar yanlız kalmaları.

Aklıma Yaşar Kurt’un Hünerli çocuklar şarkısındaki dizeleri geldi;

 “Bu çocuklar gökyüzü olsalar, gece bile mavi kalır. Ah bu çocuklar.”

IMG_5548 IMG_5553 IMG_5573 IMG_5580 IMG_5587 IMG_5596 IMG_5597 IMG_5600 IMG_5607 IMG_5611 IMG_5612 IMG_5614 IMG_5615 IMG_5660 IMG_5663 IMG_5666 IMG_5668 IMG_5889

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s